Powinna być ciepła i przytulna, a przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Kuchnia jest wnętrzem bardzo wymagającym, zaś w trakcie jej aranżacji należy uwzględnić szereg istotnych czynników. Wygoda i przytulna atmosfera, bezpieczeństwo połączone z rodzinną atmosferę – taki powinien być końcowy efekt prac związanych z urządzaniem kuchni. Niestety, nie zawsze to się udaje. Wielu z nas podczas urządzania kuchni zbyt silnie koncentruje się na jej głównej roli i traktuje domową kuchnię jako miejsce służące tylko i wyłącznie do przygotowywania posiłków. A przecież z kuchni korzystają wszyscy członkowie rodziny i dla każdego z nich powinna być ona miejscem wygodnym i atrakcyjnym.
Warto pamiętać również o tym, że kuchnia jest najbardziej niebezpiecznym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. To właśnie w kuchni dochodzi do największej ilości wypadków, bardzo często z udziałem dzieci. Oparzenia, skaleczenia – oto najczęściej pojawiające się problemy. Warto zatem urządzić kuchnię tak, aby ryzyko wystąpienia takich przykrych wypadków ograniczyć do minimum. Zwłaszcza, gdy w domu mieszka małe, ciekawe świata dziecko. Dla dzieci kuchnia często staje się miejscem zabawy. Jest też dla nich tajemniczym światem, pełnym schowków i szuflad, w których skrywane są ciekawe przedmioty. Zabezpieczenie tych miejsc, w których przechowywane są noże i inne akcesoria kuchenne przed dziećmi jest sprawą bardzo ważną, której rodzice lekceważyć nie mogą.
Kitchen interior
Dużym problemem związanym z kuchnią są jej niewielkie zazwyczaj rozmiary. Małe i ciasne pomieszczenia muszą zostać przystosowane do pełnienia wielu funkcji. Tu każdy centymetr powierzchni musi być starannie zaplanowany, zaś projekt kuchni wymaga dokładnego rozplanowania.
Projektowanie kuchni to poważne wyzwanie, zwłaszcza wtedy, gdy chce się osiągnąć najlepszy efekt. Tu szczególnie ważna jest ergonomia, dzięki której można najlepiej dostosować swe otoczenie do potrzeb człowieka.
Projekty kuchni muszą uwzględniać przede wszystkim ilość oraz sposób rozmieszczenia poszczególnych sprzętów oraz mebli. Warto tu dostosować wysokość wiszących szafek oraz blatów do wymiarów tej osoby, która najczęściej przyrządza posiłki. Lepiej zrezygnować z tych sprzętów, które nie są szczególnie potrzebne, za to zajmują dużo miejsca.
Projekty kuchni często przewidują urządzenie w kuchni kącika jadalnego. W większych wnętrzach można sobie pozwolić na stół, w mniejszych kuchniach lepiej sprawdzają się bary śniadaniowe. Dobry projekt uwzględnia nie tylko funkcjonalność i wygodę, ale również bezpieczeństwo. Koniecznie należy zaplanować tu miejsce, w którym będzie przechowywany koc gaśniczy oraz mała gaśnica. Dzięki takim drobiazgom kuchnia, często będąca miejscem od którego zaczyna się pożar, stanie się znacznie bardziej bezpieczna.
Oświetlenie kuchni.
Światło w kuchni jest bardzo ważnym czynnikiem, które w istotny sposób wpływa na komfort i wygodę pracy podczas sporządzania posiłków. Dobry projekt kuchni musi maksymalnie wykorzystać dostęp do światła dziennego oraz zaplanować, w którym miejscu zainstalowane zostanie sztuczne oświetlenie.
Dobrego oświetlenia wymaga stół, przy którym często przyrządza się potrawy i przy którym często rodzina spożywa posiłki. Dobrze w takiej sytuacji umieścić lampę nad centralną częścią stołu. Warto pamiętać o dobrym oświetleniu innych stanowisk pracy. Podświetlane blaty robocze oraz lampa oświetlająca kuchenkę i rejon zlewu to ważne elementy, które warto przewidzieć podczas projektowania kuchni. Dobrym rozwiązaniem może być umieszczenie lampy na szynach, dzięki czemu zawsze można skierować strumień światła w to miejsce, w którym jest akurat ono najbardziej potrzebne. Warto też pamiętać, że oprócz głównej, górnej lampy przydatne są boczne źródła światła, czyli mniejsze lampki umieszczone na ścianie lub wbudowane w kuchenne meble.

Ogrzewanie w kuchni.
Kuchnia kojarzy się przede wszystkim z ciepłem, zatem podczas projektowania kuchni należy pomyśleć i o odpowiednim ogrzewaniu. Ważne, by kuchnię można było latem odpowiednio przewietrzyć, zimą zaś – odpowiednio ogrzać. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, choć często do ogrzewania kuchni wykorzystywane są grzejniki elektryczne.

Dekoracje w kuchni.
Projektowanie kuchni powinno uwzględnić również pewne elementy dekoracyjne. Dzięki nim wygląd kuchni stanie się bardziej atrakcyjny. Wieszak na kolekcję ozdobnych kubków, półka na ozdobne pojemniki z przyprawami czy stylowy zegar zawieszony na ścianie – to cenne drobiazgi, które są nie tylko praktyczne, ale i świetnie sprawdzające się jako elementy dekoracyjne.

Podłoga w kuchni.
Podczas projektowania kuchni warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób wykończona zostanie podłoga w tym pomieszczeniu. Niestety wykładzina w takim miejscu nie może być wykorzystana. Można za to skorzystać z wielu możliwości, dzięki którym podłoga w kuchni będzie się ładnie prezentować, a zarazem będzie trwała i bezpieczna. Do najczęściej spotykanych rozwiązań należą płyty korkowe lub podłogi drewniane, chętnie stosowane są zaś najpopularniejsze płyty PCW. Można również w kuchni wykończyć podłogę płytkami ceramicznymi i kamiennymi, które są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie dobrze się prezentują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *