Nowatorska architektura wnętrz zaczęła obecnie burzyć wszelkie możliwe stereotypy stylizacyjne. Współczesne projekty mieszkań w niczym nie przypominają chaotycznych przestrzeni, przesyconych nadmiarem dekoracji i zbędnych bibelotów. Obecnie w aranżacji prym wiodą proste formy, gładkie powierzchnie i gustowny minimalizm.

Projekt Shane D. Inman Foto : www.theinmancompany.com

Znakomitym przykładem prekursorskiego projektu jest łazienka otwarta na sypialnię.

Decydując się na nieco futurystyczną aranżację nie należy zapominać o kilku podstawowych zasadach, bez których wnętrza tworzyłyby niefunkcjonalną całość.

Najważniejszą wytyczną jest, zatem dążenie do osiągnięcia praktycznych i komfortowych pomieszczeń tworzących razem harmonijną i spójną całość. Przystępując do realizacji pomysłu konieczne będzie precyzyjne rozplanowanie przestrzeni, uwzględnienie przebudowy instalacji wodnej oraz inwestycja w meble i ceramikę sanitarną, która designem integruje się z wystrojem wnętrz. W przypadku dwóch niezależnych pomieszczeń niezbędną czynnością będzie stosunkowo duży przepust lub wyburzenie ściany scalającej łazienkę i sypialnię. Chcąc uzyskać oryginalny efekt wizualny wykorzystać warto zalety pustaków szklanych, takich jak luksfery lub szkło lacobel. Przezroczysta ścianka dzieląca zintegruje pomieszczenia, zapewniając jednocześnie poczucie intymności i dyskrecji.

Kolejnym etapem modernizacji jest efektowna adaptacja podłóg i ścian. Kolor podłóg powinien być dobrany identyczny dla obu stref wnętrza. Podobnie jak w przypadku aneksu kuchennego należy pamiętać o zachowaniu spójności, dlatego kolorystyka, materiały i wyposażenie powinny idealnie ze sobą współgrać. Rozsądnym rozwiązaniem jest, zatem zagospodarowanie podłóg posadzką z litego drewna i wyeksponowanie poszczególnych stref użytkowych panelami ściennymi z płyty fornirowej. Pozostała część ścian upiększona nowoczesną ceramiką stworzy kompozycję znakomicie kontrastującą z wystrojem posadzki drewnianej.

W przypadku łazienki otwartej na sypialnię warto zadbać o uwydatniony punkt widokowy. Obszerne łóżko w modnej ramie powinno zwracać na siebie uwagę i zachęcać do snu w trakcie relaksacyjnej kąpieli. Z kolei widok komfortowej wanny dodawać sił i mobilizować do porannej kąpieli zaraz po przebudzeniu. Awangardowy pokój kąpielowy służący nie tylko higienie, ale przede wszystkim wypoczynkowi musi spełniać wszelkie oczekiwania użytkowników. W strefie imitującej luksusowe SPA nie powinno zabraknąć wolnostojącej wanny z hydromasażem, której opływowe kształty pasują do wystroju wnętrza. Równie dobrze sprawdza się wanna narożna zainstalowana na niewielkim podwyższeniu pełniąca funkcję domowego basenu.

Rozważając kwestię montażu umywalki i sedesu należy odnieść się do kreatywnych rozwiązań. Łazienka otwarta na sąsiadujące obok pomieszczenie musi być zaprojektowana w sposób, umożliwiający swobodne korzystanie z obu wnętrz. W podobnej aranżacji konieczne jest dyskretne ukrycie misy sedesowej za parawanem z grzejnika drabinkowego lub za obudową ścianki dzielącej. Z kolei umywalka stawiana na blat, przypominająca bardziej dekorację niż tradycyjną ceramikę nie zakłóci stylizacyjnej spójności i ładu.

Łazienka zintegrowana z sypialnią gwarantuje niepowtarzalne efekty wizualne, o których inni mogą jedynie pomarzyć. Śmiałe pomysły i odważne realizacje sprawiają, że stare, nudne wnętrza nabierają wyrazistości, ekspresji i intensywnego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *